EKİM

EŞ ZAMANLI TARİH OKUMALARI I
İÖ 1.000.000-3000 TARİH ARALIĞI
Ders Notları

ABD’li bilim adamları 2001’de zirkon adlı mineralin kristallerinin 4.3 milyar yaşında olduğunu tespit etti. Minerallerdeki oksijen izotoplarının analizi dünyada 4.3 milyar yıl önce su bulunduğunu kanıtladı.

İnsan Türleri: Homo Habilis, Homo Erectus, Homo Sapiens, …

Altın Oran: 1,618
Fibonacci isimli İtalyan matematikçinin bulduğu bir dizi sayıda gizlidir.
Fibonacci sayıları olarak da adlandırılan bu sayıların özelliği, dizideki sayılardan her birinin,
kendisinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır

Mitokondriyal Havva Teorisi
Ayrı kıtalarda yaşayan farklı ırk mensubu insanların mitokondri DNA’ları arasında hemen hemen hiç fark bulunmuyor; DNA’ların hepsi, gele gele tek bir kadında noktalanıyordu. Araştırmaları baştan sona izleyen Allan Wilsan’a göre,“Hepimizin ortak bir annesi olmalıydı.”

İşte bunlar, Allah’ın nimetine mazhar olmuş olan bu zatlar, Âdem neslinden, Nuh ile beraber gemide taşıdıklarımızın evlatlarından, İbrâhim ve İsrailin nesillerinden ve hidâyete erdirip seçtiğimiz kimselerdendir. Onlar Rahman’ın âyetleri okunduğunda ağlayarak secdeye kapanırlardı. (Meryem 58)

2: 4 Göğün ve yerin Yaratılış öyküsü: RAB Tanrı göğü ve yeri Yarattığında,
2: 5 yeryüzünde yabanıl bir fidan, bir ot bile bitmemişti. Çünkü RAB Tanrı henüz yeryüzüne yağmur göndermemişti. Toprağı işleyecek insan da yoktu.
2: 6 Yerden yükselen buhar bütün toprakları suluyordu.
2: 7 RAB Tanrı Adem’i topraktan Yarattı ve burnuna yaşam soluğunu üfledi. Böylece Adem yaşayan varlık oldu.
(Kitab-ı Mukaddes)

’Oysa O sizi aşama aşama yarattı’’ Nuh 14
‘’Allah sizi yerden bir bitki olarak bitirdi’’. Nuh 17
‘’… insanı yaratmaya çamurdan başladı’’ Secde 7
‘’Sonra onu düzeltti ve ona kendi ruhundan üfledi’’ Secde 9

189 – O’dur ki sizi bir tek candan yarattı ve bundan da, gönlü kendisine ısınsın diye eşini inşa etti. Erkek eşini sarıp bürüdü, o da hafif bir yük yüklendi, hamile kaldı. Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca her ikisi de Rableri olan Allah’a yönelip “Eğer bize sağlıklı, kusursuz bir evlat verirsen mutlaka Sana şükreden kullarından oluruz” diye yalvardılar.(Araf)

EŞ ZAMANLI TARİH OKUMALARI I
İÖ 1.000.000-3000 TARİH ARALIĞI

KAYNAKÇA
Childe, Gorden, Tarihte neler oldu, Alan Yayıncılık
Lewin, Roger, Modern İnsanın Kökeni, Tübitak Popüler Bilim
Mc Neil, WH, Dünya Tarihi, İmge Yayınevi
Sarıkçıoğlu, Ekrem, Dinler Tarihi, Fakülte Kitabevi
Mac Evedy, Colin, İlk Çağ Tarihi Atlası, Sabancı Üniversitesi
Kinder, Hermann, Dünya Tarihi Atlası, Odtü Yayıncılık
İletişim Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi
İslam Ansiklopedisi

EŞ ZAMANLI TARİH OKUMALARI I
İÖ 3000-2000 TARİH ARALIĞINDA MEZOPOTAMYA
Ders Notları

Sümerler İÖ 3500-2000

Ural-Altay ırkından olan bu halk, yerleştikleri bölgelerdeki bataklıkları kurutup verimli hale getirirler.
Killi topraktan pişmiş tuğlayı ilk kullananlardır. Ur, Sümer site devletlerinin en eskisidir. Şehirleri tanrı adına yapımış bir tapınak etrafında, surlarla çevrilidir. Tarihte bilinen ilk kubbe ve kemer Sümerlerce kullanılır. Çok tanrıLı dinleri vardı ve ruhun ölmezliğine inanıyorlardı. Uygarlıklarının önemi çivi yazısını bulmalarıdır.

Samiler: Torunları Yakındoğu’da hala yaşayan Samiler, kuzeydeki bölümde yani Akkad ülkesinde egemendi. Bunlar Dicle ve Fırat arasına yerleşmeye gelmiş, büyük Suriye-Arap çölünün kuzeyi ile doğu sınırlarında yaşayan yarı göçebe kabilelerdi.Sümer-Sami birleşmesiyle birlikte toplumsal, siyasal örgütlenme gerçekleştirilmiş, sanatın üstün, anıtsal biçimleri ortaya konmuş ve 3000’e doğru yazı bulunmuştur. Bu özgün Sümer-Akad uygarlığı 3000 yıl boyunca bütün Yakındoğu’yu temelden etkileyecektir. Samiler Akad ülkesinde merkezde toplanmışlardı, Sümerler ise güneyde Sümer ülkesinde egemendiler. Ülkenin Sümer ve Akad olarak ikiye ayrılması, 2000’de hemen hemen ortadan kalktı.

Akkad Devleti İÖ 2350-2000 İlk ‘’Sınırı Belli’’ Devletler

Bu dönemde Sümer adı taşıyan yöneticilerin yerini, Akkad adı taşıyan yöneticiler almıştır. Yazınsal ve ekonomik metinlerin hemen tümünde, Sümer dili yerine Akkad dili kullanımaya başlanır. Birçok yerleşim yerine, artık sınırları belli ve başkenti Akkad olan bir devlet vardır.. Akkadlar: İÖ 2300’e doğru 1.Sargon Akkad şehir devletini kurdu. (Sargon’un kelime anlamı hak sahibi) Bu, Mezopotamya’nın ilk büyük gerçek imparatorluğu. Suriye’ye ve Anadolu’ya kadar uzanır. Anayurtları Arap Yarımadası’dır. İnsanlık tarihinin ilk bilinçli dünya devleti olması açısından önemlidir. Sümerlerîn yüksek kültürlerinden faydalanıp Sümer-Akkad kaynaşmasını sağladılar. Sanatlarında kendi varlıklarını ortaya koydular. (Sargon’un torunu Naramsin’in stelesi Diyarbakır yakınlarında bulunmuştur. İstanbul Arkeoloji M)Sargon tüm yöreyi ele geçirdikten sonra etki alanını Babilonya sınırlarının ötesine taşımaya girişmiştir. Kendisinin kaleme aldığı yazıtlar, Ebla’dan ve bugünkü Suriye’de, O. Fırat üzerindeki Mari ve Tuttul’dan sözeder. Bazı metinlerde, Sargon’un Kıbrıs ve Anadolu’ya seferler düzenlediği yazııdır. Sargon’un öteki seferleri gibi, kalıcı toprak edinmelerle sonuçlanmaz. İÖ 2160’a doğru Lagaş eski gücüne kavuşur. Akkad krallığı Gutiler (İran’dan akın eden) tarafından yıkılır.

Eski Asur Krallığı İÖ. 2000-612

Asur Kralı Şamsi Adad (1749-1717) Orta Fırat’tan bir Amurrulu. Eski dünyanın en büyük ve güçlü imparatorluğunu kurdu. Savaşçı ancak uygar bir ulus. Çivi yazısı kullandılar. Tek tanrı inançları, dindeki reform fikrini yansıtır. Taklitçi bir sanat anlayışları vardır. (Van) III. Ur Hanedanı’nın düşmesinden sonra Asur yükselir ve Kuzey Babil bölgesini fetheder. (1800 ) Hititlerin bir akınının kuzeyle olan ticari ilişkilerini kesmesi sonucunda Eski Asur’un gücü azalır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s